Върховната касационна прокуратура отхвърли обвиненията на Гражданско движение „За Попово” срещу кмета на Общината и търговищкото правораздаване
На 29-ти април 2010 г. пред сградата на Висшия съдебен съвет в София се проведе протестен митинг от двадесетина човека, организиран от Гражданско движение „За Попово” и ръководен от тогавашния общински съветник от ПП „Атака” в Попово – Веселин Несторов Георгиев. Протестиращите носеха плакати с надписи: „Попово - феодално владение на кмета Веселинов", „Стоп на съдебния чадър на далаверите на Веселинов", „Назначаваме - повишаваме магистрати всякакви", „ВСС - занесете съответната сума". Участниците в митинга твърдяха, че „кметът на община Попово е изработил механизъм да бъде преизбиран доживот с подкрепата на магистратите от всички нива на съдебната система”.
Твърдеше се също така, че всички прокурорски преписки срещу кмета на Попово, д-р Людмил Веселинов, приключват с отказ за разследване и се подписват от един и същ прокурор – окръжния прокурор на Търговище Драгомир Сяров. В специална декларация от Движението се посочваха и други примери за корумпирани магистрати. Протестиращите тогава заплашиха, че ако исканията им за проверки не бъдат изпълнени и от протеста няма резултат, ще нахлуят в сградата на ВСС и ще изхвърлят през прозорците магистратите, работещи там.
Председателят на етичната комисия Цони Цонев получи папка с материали, сигнали и „Декларация срещу корупцията” от водача на митинга и обеща, че магистратите ще обсъдят данните, внесени от протестиращите. При събрани конкретни факти той заяви, че за всеки отделен случай ВСС и комисията „Професионална етика и превенция на корупцията” ще предприеме адекватни действия.
На свой ред кметът на община Попово – д-р Людмил Веселинов, подаде жалба до главния прокурор на Република България срещу „Гражданското движение” и организаторите на митинга и в частност срещу текста на „Декларацията”, касаещ „престъпната практика сред магистратите в Търговище – кметът на община Попово да бъде оправдан на всяка цена и по всички дела”.
Върховна касационна прокуратура, отдел „Инспекторат” извърши подробна проверка, включително и чрез Апелативна прокуратура – Варна, както по всички горепосочени данни така и по постъпилите допълнителни материали (копия от съдебни актове, присъди, решения, декларация от протестен митинг на ГД „За Попово”) от ВСС и председателя на комисия „Професионална етика и превенция на корупцията”.
Проверката на Върховна касационна прокуратура установи, че „...Всички дела в ОС- Търговище се разпределят при спазване на принципа на случаен подбор чрез електронно разпределение. Не се констатираха нарушения при разпределението на посочените по-горе дела. Принципът за случайното разпределение е приложен и при определяне на нов съдия-докладчик след отвод на първоначално определения. Не се констатираха нарушения при разпределението на делата в Районен съд - Попово и Административен съд - Търговище. Не се констатираха случаи на непрецизно направени отводи, които да са довели до неоправдано забавяне на делата”.
До отдел VIII „Противодействие на престъпленията против финансовата система на ЕС” на Върховна касационна прокуратура по компетентност изпрати копие от становището на Веселин Несторов Георгиев, дадено пред Апелативна прокуратура – Варна „за злоупотреба с Еврофондове на кмета на Попово на стойност 100 млн. евро”.
По нареждане на ВКП към Апелативна прокуратура – гр. Варна бе наредена цялостна проверка срещу окръжния прокурор и останалите прокурори в Окръжна прокуратура – Търговище, имащи отношение към преписките със страна кмета на община Попово. Издирени и проверени са и всички преписки и наказателни производства, водени срещу поповския кмет. И тази проверка констатира отново, че „...прокурорите, работили по преписките са изпълнили добросъвестно служебните си задължения. Не отговарят на истината изложените твърдения от Веселин Несторов Георгиев за работата на Окръжна прокуратура – Търговище”.
Проверката установява и един общоизвестен от години в Попово факт, „...че между Веселин Несторов – общински съветник в Община Попово и кмета Людмил Веселинов от дълго време съществуват напрегнати отношения”.
Напрежението в отношенията, според жители на Попово, започва още с кандидат-кметската надпревара през 2007 г., когато и двамата опоненти се конкурират за кметското кресло. Изборите тогава спечели Людмил Веселинов, издигнат от коалиция „Заедно” и подкрепен от множество партии, а кандидатът за кмет на Попово от ПП „Атака” – Веселин Несторов, влезе в местния парламент като общински съветник. До допълнително изостряне на отношенията между двамата опоненти води едно решение на ОбС-Попово, по докладна на кмета за продажба на общински терен за построяване на магазин от веригата „Пени маркет”. Нова придобивка за жителите на града и общината, но опасен конкурент на друг голям хипермаркет „Разяреният лъв”, тогавашна собственост на съветника от ПП „Атака” Веселин Несторов.
За да добият личните нападки срещу кмета на Попово по-голяма тежест, през 2008 г. бе създадено Гражданско движение „За Попово”, официално регистрирано през 2010 г. като сдружение „За Попово”. За основатели на „Движението”, респ. „Сдружението” в техния сайт се посочват стари и нови неприятели на управляващия кмет – основно хора, смятащи себе си за пострадали от дългогодишното му управление, политически противници и такива, търсещи лично отмъщение или реванш за засегнати бизнес или други интереси. В основателите на „Движението” не липсват и имена на бивши служители от кметската администрация, смятащи себе си по една или друга причина за онеправдани или недооценени. Зад изявите на „За Попово” и до днес се прикриват местни партийни дейци, близки до новата политическа власт в област Търговище, опитващи се тайно да го насочват в удобни за тях посоки. Тези „хора в сянка” се погрижиха да бъдат отворени за „Движението” вратите на властимащите и спомагат за изявите му, насочени срещу Общината. За пропагандиране на своята дейност активистите от „За Попово” използват основно мрежата от създадените с медиите контакти именно на общинската администрация, която за никого не е била тайна.
И до сега дейността на активистите от „Движенето” е насочена срещу всичко, извършаващо се от името на община Попово и нейния кмет, като се подлага на унищожителна критика, стигайки се и до крайности, далеч от европейските ценности за водене на пропаганда или политическа надпревара. Давайки си сметка, че много трудно ще победят кмет с повече от 20-годишен управленчески опит в мажоритарни избори, тези хора не спират да търсят съдебен начин за предсрочно прекратяване на кметския мандат и предизвикване на избори в Общината. Неслучайно поповската общественост очаква от „За Попово” да бъде издигнат и поредния кандидат-кмет през 2011 г.
В опитите си за дискредитиране на местното управление и омаловажаване на постигнатите от него успехи през последния мандат, „Движението” неколкократно се постави в услуга на конкуренти или неприятели на поповската община и нейните граждани. То неспирно атакува най-силната страна на местната администрация – привличането на средства за реализиране на поредица от европейски проекти, променящи облика на града, правейки го по-добро място за живеене и бизнес-инвестиции.
Ако някой ви каже, че в община Попово предизборната кампания за кметските избори през 2011 г. вече е започнала – не му вярвайте! Тя изобщо не е приключвала още от 2007 г. Води се настървено, с крайности и без да се подбират начините и средствата. Единствените потърпевши от тази борба, ако се абстрахираме от това, че Веселин Несторов от „Движението” вече бе осъден от съда в Русе за клевета от кмета на Общината, след „протест” на „За Попово”, са самите поповчани и техните мечти за по-добро бъдеще на родния им град.
От Пресцентъра на Община Попово
28.03.2011 г.